W 160. rocznicę tragicznej śmierci jednego z dowódców Powstania Styczniowego – pułkownika Władysława Kononowicza, w Warce zorganizowana została rekonstrukcja historyczna przypominająca tamto wydarzenie.
Całość rozpoczęła się prezentacją na dużym ekranie multimedialnego komiksu „Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”, dzięki któremu przybyli do sali OSP mieszkańcy Warki i uczestnicy Rajdu PTTK przypomnieli sobie genezę wybuchu Powstania Styczniowego 1863 roku oraz poznali działalność oddziału dowodzonego przez Kononowicza. Pokaz zakończył się w momencie schwytania dowódcy wraz z jego adiunktami i doprowadzenia ich przed sąd wojenny w wareckim ratuszu.
To był też początek rekonstrukcji historycznej. Na scenę, na rynku wprowadzono w asyście rosyjskich żołnierzy schwytanych więźniów – pułkownika Władysława Kononowicza, kapitana Edmunda Sadowskiego i podoficera Feliksa Łabędzkiego. Sąd, na którego czele stał Generał Zakamelski przesłuchał więźniów i wydał wyrok – śmierć przez rozstrzelanie.
Skazańcy w asyście żołnierzy, sędziów i widzów – uczestników rekonstrukcji udali się we wspólnym przemarszu na teren przy Strzelnicy Miejskiej gdzie wykonano wyrok. W miejscu, które upamiętnia wydarzenia z 4 czerwca 1863 roku mieszkańcy Warki usypali kopiec, który do dzisiejszego dnia przypomina o tamtych tragicznych wydarzeniach i gdzie corocznie obchodzone są uroczystości upamiętniające styczniowy zryw Polaków ku wolności. Na zakończenie rekonstrukcji delegacja składająca się z przedstawicieli organizatorów oddała hołd rozstrzelanym poprzez złożenie przed „Kopcem” kwiatów i zapalenie zniczy.
Wydarzenie było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „Oddział pułkownika Kononowicza w nadpilickich lasach” zorganizowanego przez „Dworek na Długiej” dla upamiętnienia wydarzeń roku 1863. O wynikach konkursu przeczytasz tutaj. Całość rekonstrukcji historycznej zakończyło wspólne turystyczne ognisko.
To niecodzienne widowisko, żywą lekcję historii udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu różnych partnerów i aktywnych osób. Warecki oddział PTTK podziękował wszystkim podczas uroczystości wręczając specjalne dyplomy.
Wśród nich byli:
- Samorząd Warki,
- Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
- Rekonstrukcje Historyczne reko.waw.pl Jan Nałęcz,
- GRH Warka, wraz z gościnnym udziałem Krzysztofa Olczaka,
- Zespół-Szkolno Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 w Nowej Wsi,
- Centrum Sportu i Rekreacji w Warce.
Inscenizacja rozstrzelania pułkownika Władysława Kononowicza w 160. rocznicę tego wydarzenia odbyła się w ramach projektu realizowanego przez PTTK o/ im. Wiktora Krawczyka w Warce i dofinansowanego przez Powiat Grójecki.
Inscenizacja zorganizowana została jako jedno z wydarzeń projektu „Powiat Grójecki – Stolica Kultury Mazowsza”.
Zobacz galerię zdjęć na www.dworek.warka.pl/kononowiczinscenizacja