Ostatnie lutowe spotkanie WAW poświęcone było Historii Mazowsza. Temat ten, jak się okazało, wzbudza szczególne zainteresowanie, bo właśnie dziś odnotowaliśmy rekordową w tym roku frekwencję (75 osób).
Na sali zasiedli pasjonaci historii, nawet zawodowi historycy oraz grupa dzieci ze starszych klas PSP we Wrociszewie. Wykład zatytułowany „Dzieje Siemowitów Mazowieckich” wygłosił Daniel Sukniewicz – projektant i koordynator projektu „Szlak Książąt Mazowieckich”, współautor „Przewodnika archeologicznego po Polsce” i wydawca magazynu „ Na szlaku książąt mazowieckich”.
Było w tym wykładzie wiele ciekawostek biograficznych, było wiele interesujących uwag na temat odrębności losów Mazowsza i Polski, a także sporo o podziałach administracyjnych tego terytorium. Autor zauważył tu bardzo ciekawą rzecz: otóż Mazowszanie do dziś identyfikują się nie tyle z całym Mazowszem, co z poszczególnym jego ziemiami. My – z Ziemia Czerską. I tu kolejna ciekawostka: najdawniejszym herbem Ziemi Czerskiej i książąt mazowieckich był … nie orzeł, jak się powszechnie utrzymuje, lecz… smok. Na koniec – oczywiście – były pytania do wykładowcy. Dorośli raczej niechętnie z tego korzystają, ale dzieciaki… udowodniły, że nie tylko z uwagą wysłuchały i znakomicie zrozumiały wykład, ale mają na ten temat własne przemyślenia. Zastanawiające jest też to, że wcale nie skupiały się na ciekawostkach, a raczej na problemach administracyjnych i gospodarczych.
Warto dodać, że świadczy to dobrze także o poziomie nauczania w szkole, do której uczęszczają, czyli PSP we Wrociszewie.
Hanna Szczepanowska