Letni semestr Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej uważamy za … zakończony. Pożegnaliśmy się z naszymi słuchaczami muzycznie i filmowo zarazem, czyli spotkaniem prowadzonym przez dziennikarza radiowego Sławomira Drygalskiego, prezentującego arcydzieła muzyki filmowej. Kompozycje te dawno uwolniły się od filmów, dla których zostały stworzone i choć obrazy zblakły już w naszej pamięci, one żyją własnym życiem i mają się dobrze.Minionej wiosny mogliśmy też poznać ikonę światowej wokalistyki – Ch. Aznavoura (za sprawą Marianny Ben Mohamed).
Największym jednak powodzeniem wśród naszych słuchaczy cieszą się tematy historyczne. W tym semestrze zaprezentowaliśmy ich aż cztery. Zostały one tak dobrane, by nie powielały szkolnego (encyklopedycznego) sposobu prezentowania wiedzy historycznej. Jest to tym bardziej istotne, że w spotkaniach WAW uczestniczy znaczna grupa młodzieży i mamy nadzieję, że te wykłady ubarwią i uzupełnią ich podręcznikowe wiadomości oraz zachęcą do głębszego studiowania tej dziedziny. Uczestnikami tych zajęć są także dorośli miłośnicy dziejów naszego kraju. Ich wiedza wykracza mocno ponad przeciętną. Stąd wybraliśmy tematy trudne, oryginalne, tematy z pogranicza historii, filozofii i polityki, chyba nawet socjologii. Zastanawialiśmy się więc nad pochodzeniem i znaczeniem fantastycznych smoków w herbach polskich miast, ziem oraz w legendach (Daniel Sukniewicz). Zabrnęliśmy także hen w pradzieje ziem na których żyjemy w poszukiwaniu najstarszych śladów działalności człowieka (tenże Daniel Sukniewicz). Następnie odwiedziliśmy dworek szlachecki, by z poziomu XVII/XVIII wieku podglądać życie codzienne jego mieszkańców (Monika Agnieszka Klimowicz). Finałem naszego cyklu historycznego był wykład dr Remigiusza Matyjasa na temat polskich ambicji kolonialnych: w Afryce mocno się ośmieszyliśmy, ale w Amerykach (w Argentynie, w USA) wielu Polaków znalazło nowy, bezpieczny dom, choć nie zbudowaliśmy tam drugiej Polski.
Dla urozmaicenia, zróżnicowania tematyki czwartkowych spotkań w Dworku na Długiej zaprosiliśmy też specjalistów od: obróbki i wyceny złota (Radosław Michał Kurduś), ezoteryki (Katarzyna Południak), filozofii (dr Tomasz Mazur) oraz podróży zagranicznych (Krzysztof Majda). Dzięki temu udało się nam się zwiedzić grecką wyspę Kos, gdzie urodził się Hipokrates – patron medyków. Dowiedzieliśmy się, że praktykowanie (tak!) filozofii stoickiej ma walory zdrowotne, oraz, że karty tarota nie są ostoją demonów, lecz narzędziem ułatwiającym psychiczne uporządkowanie i rozwój intuicji.
Dziękujemy wszystkim naszym słuchaczom za udział w tej edycji Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej i zapraszamy na kolejną. Spotkamy się ponownie jesienią i zabierzemy Państwa w następną fascynującą podróż poprzez tajemnicze krainy wiedzy wszelakiej. Słonecznych wakacji!
Hanna Szczepanowska – koordynatorka Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej