29 listopada przypada 190. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. To święto dla Warki jest szczególnie ważne ze względu na Piotra Wysockiego – mieszkańca Warki – bohatera Nocy Listopadowej.
Niestety z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju wszelkie uroczystości mogą się odbywać tylko w symboliczny sposób.
W niedzielę, 29 listopada o godzinie 16:00 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji bohaterów Powstania Listopadowego i Ojczyzny. Ze względu na panujące ograniczenia w kościele zachęcamy do wzięcia udziału w transmisji liturgii za pośrednictwem Facebooka, która dostępna będzie na fanpage Dworku na Długiej (www.facebook.com/DworekNaDlugiej).
Przed Mszą przedstawiciele Samorządu Warki i Powiatu Grójeckiego oraz dwóch wareckich szkół noszących imię Piotra Wysockiego – Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego złożą kwiaty w miejscach, które upamiętniają bohatera Nocy Listopadowej: przed tablicą pamiątkową przy ul. Wójtowskiej gdzie stał dom Wysockiego, na grobie na starym cmentarzu oraz przez pomnikiem przed Dworkiem na Długiej.
W ramach upamiętnienia wydarzeń z 1830 r. dla dzieci i młodzieży zostały zorganizowane dwa konkursy, które miały na celu przybliżenie i zaznajomienie ich z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami. Zadaniem uczestników konkursu plastycznego pt. „Walcząc o niepodległość.. Malowana interpretacja Powstania Listopadowego” była własna interpretacja komiksu „Piotr Wysoki – bohater w cieniu historii” lub utworu Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 listopada na stronie internetowej Dworku na Długiej.
30 listopada miał odbyć się Konkurs Wiedzy „Nasza Historia – wybuch Powstania Listopadowego” w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Wysockiego w Warce, jednak przedłużenie obostrzeń nie pozwoli na organizację tego wydarzenia w zaplanowanej formule. Konkurs odbędzie się w formie zdalnej 8 grudnia.
Zachęcamy do obejrzenia transmisji online z Mszy św., a także do odwiedzenia strony www.owysockim.pl na której znajduje się życiorys Piotra Wysockiego oraz komiks w wersji multimedialnej „Piotr Wysocki – bohater w cieniu historii”.