W dniu 9. grudnia 2012 r. odbyła się uroczystość zakończenia Roku Księdza Marcelego Ciemniewskiego oraz działalności Komitetu Organizacyjnego Obchodów 150. Rocznicy Urodzin i 85. Rocznicy Śmierci Ks. Marcelego Ciemniewskiego.
Na grobie księdza przed mszą św. dziękczynną przedstawiciele komitetu organizacyjnego, instytucji samorządowych, organizacji społecznych oraz darczyńcy złożyli kwiaty i zapalili znicze. Modlitwę za duszę zasłużonego księdza poprowadził ks. Daniel Malinowski z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Pogoda tego dnia była wyjątkowa mroźna, poprzedzona opadami śniegu, więc niedawno odnowiony nagrobek trzeba było wcześniej odśnieżyć. Udekorowany świeżymi kwiatami i wiązankami zabytkowy pomnik nagrobny jaśniał szczególnym blaskiem na tle przykrytych białym puchem grobów i alejek cmentarnych, jakby uśpionych pod zimową szatą. To widoczny znak, jak w Warce czci się pamięć ważnych dla tej społeczności ludzi.
Uroczysta msza św. koncelebrowana z udziałem ks. kanonika Grzegorza Krysztofika – proboszcza wareckiej parafii Matki Bożej Szkaplerznej i dwóch wikariuszy rozpoczęła się po zmroku, o godz. 18.00. W liturgii słowa, procesji z darami oraz w modlitwie wiernych wzięli czynny udział członkowie komitetu, co podkreśliło podniosłość tej uroczystości.
Dziękowano Bogu za dobrze wykorzystany czas obchodów rocznic związanych z ks. prałatem Marcelim Ciemniewskim, polecano też opiece bożej cały komitet organizacyjny oraz modlono się w intencji darczyńców i za dusze osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej dnia 10. kwietnia 2010 r.
W swojej homilii ks. proboszcz nawiązał do słowa bożego ukazując zadania jakie stoją przed wiernymi w czasie adwentu – w okresie duchowego przygotowania się do przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Podkreślił potrzebę wypełniania duchowych niedostatków, będących przeszkodą na drodze do jedności z Bogiem a jednocześnie konieczność pozbywania się wszelkich przywar ludzkich, nad którymi ubolewał też w swoich pismach śp. ksiądz Marceli Ciemniewski.
Po mszy świętej, państwo Maria i Andrzej Gutowie , inicjatorzy powołania komitetu, wraz z ks. proboszczem wręczyli pisemne podziękowania w postaci pięknych dyplomów darczyńcom, osobom kwestującym na wareckim cmentarzu w święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny oraz członkom komitetu. Imienna lista najbardziej hojnych darczyńców znalazła się w okolicznościowym folderze opracowanym przez państwa Gutów i wydanym przez Dworek na Długiej w Warce.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której przybliżono zgromadzonym wybrane fragmenty „Gawęd Wieczornych” – pierwszego lokalnego pisma założonego przez ks. Marcelego, z których można dowiedzieć się o codziennym życiu miasta, jego problemach, ludzkich charakterach, ułomnościach lub zasługach ówczesnych mieszkańców. Czytane przez Marię Gut i Grzegorza Paczkowskiego fragmenty „Gawęd” przeplatane były patriotycznymi piosenkami z akompaniamentem gitarowym, wykonanymi przez przewodniczącego komitetu i artystę w jednej osobie, Andrzeja Guta. Występ został nagrodzony owacją na stojąco. Widać było, że zapadł głęboko w serca i ożywił ducha lokalnego patriotyzmu widowni zgromadzonej w parafialnym kościele. Na koniec członkowie komitetu i najwytrwalsi darczyńcy zrobili sobie wspólne zdjęcie do kroniki. Zaś sam komitet organizacyjny spotkał się na herbacie i ciastku u księdza proboszcza, kończąc tym samym miłą i owocną całoroczną współpracę.
Trzeba podkreślić, że największą zasługę w zorganizowaniu i prowadzeniu obchodów rocznicowych wniosło znane w lokalnym środowisku z działalności społecznej małżeństwo wymieniane, nie bez powodu, kilkakrotnie w tym artykule.
Komitet rozpoczynał i kończył działalność w trochę zmienionym składzie. Ostatecznie pozostały do końca osoby najbardziej oddane sprawie: Andrzej Gut – przewodniczący, Danuta Sadowska – wiceprzewodnicząca, Maria Gut – sekretarz, Grażyna Kijuc – skarbnik, Andrzej Zaręba – członek Zarządu, s. Rafaela Rusin, Zbigniew Strus, Waldemar Tereszkiewicz, Andrzej Niemirski, Maria Bieńkowska. Nad całością prac komitetu czuwał ks. Grzegorz Krysztofik – proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. Osiągnięto wszystkie cele, które sobie założono. Na wniosek komitetu Rada Miejska ustanowiła rok 2012 Rokiem Ks. Marcelego Ciemniewskiego oraz nadała Miejsko–Gminnej Bibliotece Publicznej w Warce imię ks. Marcelego Ciemniewskiego. Zorganizowano wystawę poświęconą postaci księdza i zaprezentowano ją w obu wareckich kościołach, w Urzędzie Miejskim oraz kilku szkołach. W dniu 22 kwietnia 2012 r. odsłonięto w kościele parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej tablicę poświęconą księdzu Marcelemu „wareckiemu proboszczowi, gorliwemu kapłanowi, żarliwemu patriocie i miłośnikowi Warki”. Najkosztowniejszym wyzwaniem dla komitetu było odrestaurowanie zabytkowego nagrobka. Na powyższe przedsięwzięcia komitet organizacyjny pozyskiwał środki poprzez sprzedaż cegiełek i wpłaty na specjalne konto.
Ta udana inicjatywa daje nadzieję na jeszcze większą mobilizację społeczeństwa dla podobnych przedsięwzięć w niedalekiej przyszłości.
Andrzej Niemirski
Lista darczyńców:
- Parafia Matki Bożej Szkaplerznej z księdzem proboszczem Grzegorzem Krysztofikiem i wikariuszami
- Ks. Stanisław Dobkowski Dziekan Warecki, proboszcz parafii św. Mikołaja w Warce
- Siostry Sercanki przy parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Warce
- Dworek na Długiej
- Urząd Miejski w Warce
- Zakład Usług Komunalnych w Warce
- Starostwo Powiatowe w Grójcu
- Monika i Włodzimierz Przybylscy Przedsiębiorstwo wielobranżowe Prima
- Anna i Sławomir Jóźwiccy – Apteka
- Spółdzielnia Rzemieślnicza w Warce
- Grzegorz Więckowski – KLONDAIK
- Zbysław Zatorski P.U.H.U. Handel Obwoźny
- Monika i Jarosław Wołosowie – Kancelaria Prawnicza
- Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego w Warce
- Andrzej Niemirski NZOZ Zdrowa Rodzina w Warce
- Ochotnicza Straż Pożarna w Warce
- Bank Spółdzielczy w Warce
- Czesław Czechyra Poseł RP
- Janina i Stanisław Tarczyńscy – Apteka
- Zajazd na Winiarach
- Apteka Warecka
- Monika Lechowicz – Kancelaria Notarialna
- Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska
- Grażyna Wojtas – Księgarnia Szkolna
- Stefania i Arkadiusz Dębowscy – Eurodom
- Elżbieta i Jan Pomianowie
- Ewa i Henryk Fudeccy
- Danuta Fejkowska Kwiaciarnia ORCHIDEA
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa w Warce
- Teresa Tulo
- Iwona i Włodzimierz Dąbrówkowie
- Tadeusz Paprocki
- Towarzystwo Miłośników Miasta Warki
- Małgorzata i Waldemar Tereszkiewiczowie
- Małgorzata i Artur Kaczmarkowie
- Joanna i Krzysztof Szczepanikowie
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im K. Pułaskiego w Warce
- Maciej Dobrzyński
- Andrzej Zaręba
- Teresa Knyzio
- Bogdan Gancarz
- Dorota Kreczmańska
- Barbara i Dariusz Gizkowie
- Halina i Władysław Boguccy
- Wacława Gutkowska
- Ryszard Koncki
- Grzegorz Przybylski
- Anna i Paweł Strusowie
- Dariusz Kwaśnik
- Mirosława Matulka
- Leszek Kałuża
- Zdzisław Antoszewski
- Barbara i Jerzy Staniszewscy
- Marianna i Zenon Staniszewscy
- Danuta Sadowska
- oraz pozostałe osoby, które zakupiły okolicznościowe cegiełki i wsparły inicjatywę podczas pierwszej kwesty na wareckim starym cmentarzu.
[nggallery id=130]