WARG – Warecki Klub Gier Planszowych i Fantastyki to grupa zapaleńców, mieszkańców Warki i okolic. Naszą pasją są szeroko pojęte gry bez prądu – planszowe, karciane, bitewne. Od marca 2014 roku, spotykamy się regularnie kilka razy w miesiącu w godzinach wieczornych m.in. w Dworku na Długiej, w Sali OSP, Centrum Sportu i Rekreacji czy w Zajeździe na Winiarach – spotkania są oczywiście w pełni dobrowolne i bezpłatne. Jesteśmy zawsze otwarci na nowe osoby i chętnie witamy nowe twarze w naszym gronie. Staramy się dotrzeć głównie do grupy ludzi dorosłych, którzy podzielają nasze zainteresowania. Cykliczne (i również bezpłatne) zajęcia dla młodszych miłośników planszówek są prowadzone w Dworku na Długiej.
Za początek działalności klubu możemy uznać pierwsze zajęcia z inicjatywy Dworku, w 2013 roku – w środku tygodnia, początkowo 2 godziny, od 17:00 – na które przychodziły głównie dzieci. Gier było wtedy bardzo mało a na spotkaniach dominował system bitewny Battletech. Przełomowym wydarzeniem było spotkanie w Dworku, 14 marca 2014, opatrzone na plakatach magicznym hasłem „Dla dorosłych – od 20:00 do 24:00”. Spośród kilkunastu przybyłych wtedy osób, kilka z nich do dziś tworzy stały skład klubu. Niedługo po tym spotkaniu, postanowiliśmy spróbować sił w walce o dotacje z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, skutkiem czego w Warce odbył się pierwszy konwent planszówkowy – WARCON. W międzyczasie ukształtowała się dotychczasowa nazwa klubu nawiązująca jednocześnie do nazwy miasta, gier i wilkopodobnej istoty z kart powieści Tolkiena (stąd również kształt logo). Konwent WARCON spełnił swoje zadanie – pokazaliśmy młodzieży jak niesamowitą rozrywką są gry planszowe – oczywiście dorośli również aktywnie uczestniczyli w tej imprezie. Wtedy też pojawiły się pierwsze gry klubowe (dotychczasowo bibliotekę gier stanowiły zbiory prywatne). Rok 2015 był jeszcze bardziej pracowity dla naszego klubu. Tym razem w ramach programu Działaj Lokalnie, powstał projekt „Zgrajmy się!” podczas którego zorganizowaliśmy trwającą sześć miesięcy serię spotkań, pokazów (m.in. podczas Nocy Muzeów) oraz drugą edycję WARCON-u – tym razem w Grójcu, we współpracy z Grójeckim Ośrodkiem Kultury. Biblioteka naszych gier (zarówno prywatnych jak i klubowych) ciągle rośnie i w tym momencie osiąga imponującą liczbę około 150 tytułów (lista dostępna tu https://goo.gl/zuQ8ID). W naszych zasobach są dostępne wszelkie możliwe rodzaje gier – ekonomiczne, strategiczne, karciane, kooperacyjne, edukacyjne, gry dla dzieci oraz bitewne gry historyczne. Dzięki strategiom żetonowym można poczuć się jak: gen Tadeusz Kutrzeba w bitwie nad Bzurą (Bzura 1939), król Jan Kazimierz pod Beresteczkiem (Beresteczko 1651) lub hetman wielki koronny Stanisław Żołkiewski pod Kłuszynem (Kłuszyn 1610), można sprawdzić czy Niemcy mieli szansę wygrać bitwę o Ardeny (Ardeny 1944) lub czy cesarz Napoleon Bonaparte mógł pokonać Rosjan w bitwie pod Borodino (Borodino 1812). Te i inne strategie (prostsze i o wiele bardziej skomplikowane) pozwolą zafascynowanym historią wojskową przenieść się w czasy wielkich bitew, wodzów i żołnierzy. Posiadamy gry dotyczące historii wojskowej od średniowiecza do…. czasów współczesnych.
Zapraszamy na nasze kolejne spotkania . Ponieważ w planach mamy kolejne, duże imprezy planszówkowe, szukamy osób z podobnymi zainteresowaniami które wesprą nas w tych przedsięwzięciach.