W sobotę 25 maja w „Dworku na Długiej” odbył się ostatni pokaz spektaklu „Clowni” w wykonaniu Grupy Teatralnej Pretekst działającej pod okiem instruktor Anny Łobody. Niewielka dworkowa sala ponownie wypełniła się po brzegi. Jeszcze raz młodzież gimnazjalna i młodzież ze szkół średnich nagrodzona została gromkimi brawami. To efekt kilku miesięcy pracy nie tylko nad samą sztuką ale co ważniejsze również nad warsztatem. Praca młodzieży to jedno ale z drugiej strony ważnym elementem sukcesu jest praca instruktora. Prowadząca zajęcia teatralne w Dworku Anna Łoboda to niezwykle doświadczony pedagog, co warte podkreślenia instruktor, który systematycznie zwiększa swoje kompetencje i doświadczenie.
W dniach 19-21 maja Anna Łoboda wzięła czynny udział w międzynarodowej konferencja pod hasłem: „Lektura tekstów sakralnych: źródło podziałów czy szansa spotkania?” z udziałem uczestników z Polski, Izraela, Turcji, Islandii, Węgier, Norwegii, Szwecji, Holandii, Belgii i Danii. Warto podkreślić, że Anna Łoboda prowadziła podczas konferencji swój warsztat.
Program wydarzenia objął różne formy prezentacji, dyskusji i pracy grupowej. Pierwszą część (19 i 20 maja) stanowiły warsztaty poświęcone wykorzystaniu bibliodramy w edukacji międzykulturowej i międzyreligijnej. Zaprezentowane zostały metody bibliodramy opartej na psychodramie Moreno, techniki bibliologu stworzonego przez Petera Pitzele oraz inne kreatywne pomysły na studiowanie pism sakralnych w duchu otwartości i poszanowania różnych tradycji religijnych i kulturowych. Warsztaty odbywały się w Centrum Społeczności Żydowskiej oraz w Akademii Ignatianum. Druga część konferencji miała charakter sesji plenarnej (21 maja, Akademia Ignatianum), a wśród prelegentów znaleźli się między innymi przedstawiciele: Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Instytutu Międzywyznaniowego z Jerozolimy, Polskiej Fundacji Sufich z Warszawy i Kościoła Mormonów z Moss w Norwegii. Sesja była związana z obchodami Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej ONZ. (źródło: http://www.teatrgrodzki.pl/miedzynarodowe-spotkanie-w-krakowie)
Gratulujemy i cieszymy się, że Anna Łoboda w „Dworku na Długiej” może dzielić się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapraszamy osoby zainteresowane edukacją teatralną do kontaktu z „Dworkiem na Długiej”.
Zdj. Krzysztof Tusiewicz