Franciszek Lessel przez 13 lat swojego życia mieszkał i tworzył w miejscowości Pilica nieopodal Warki. Aby przybliżyć lokalnej społeczności postać i twórczość tego wielkiego, ale nieznanego szerszej publiczności, kompozytora, który jako jedyny Polak uczył się u słynnego Józefa Haydna w Wiedniu, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” przygotowała projekt pt. „Lessel… Franciszek, którego warto znać”.
W ramach projektu odbył się pod koniec marca Międzyszkolny Konkurs Wiedzy a w ostatni piątek 31 maja w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce można było posłuchać na żywo jak przepięknie brzmi twórczość Franciszka Lessela.
Koncert był też okazją do uroczystego zakończenia konkursu plastycznego „Portret Franciszka”. Dyplomy i nagrody laureatom wręczył dyrektor „Dworku na Długiej” Andrzej Zaręba. Uczestnicy uroczystości mieli również okazję podziwiać prace młodych artystów, które spośród niemalże 70 zgłoszeń wybrała komisja konkursowa pracująca w składzie: Sławomir Ragan, Luiza Wemberger i Małgorzata Dąbrowska.
Organizatorzy konkursu – „Dworek na Długiej” składa wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom serdeczne gratulacje!
Kategoria I Klasy I-III
MIEJSCE 1 – Maja Sałyga
MIEJSCE 2 – Kacper Kosterski
MIEJSCE 3 – Klaudia Rozum
WYRÓŻNIENIE – Emilia Wróbel
Kategoria II Klasy IV-VI
MIEJSCE 1 – Lena Jończyk
MIEJSCE 2 – Nadia Wiadrowska i Zofia Janczewska
MIEJSCE 3 – Klaudia Liwowska
WYRÓŻNIENIE – Julia Setniewska i Adam Gwardys
Kategoria III Klasy VII – VIII i III gimnazjalne
MIEJSCE 1 – Wiktoria Dzięcioł
MIEJSCE 2 – Emilia Dąbrowska
MIEJSCE 3 – Zuzanna Pawelczyk
WYRÓŻNIENIE – Oliwia Dzendzeluk
RANCISZEK LESSEL (1780-1838)
Wirtuoz, jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu, tworząc dzieła inspirowane muzyką swego nauczyciela oraz wczesnoromantycznym stylem „Brillant” i motywami ludowymi. Początkowo koncertował wspólnie z Karolem Kurpińskim i Karolem Lipińskim w Wilnie i na Dworze Lubomirskich w Łańcucie. Po powrocie z Wiednia występował w Krakowie oraz w Warszawie w Teatrze Narodowym, gdzie wykonywał przeważnie własne kompozycje. Dorobek twórczy wydawał także za granicą m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie. Do dzisiaj jego utwory urzekają swoim wdziękiem, oraz elegancją i urzekającą melodyką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Zarządzał jednocześnie majątkiem i urządzał park romantyczny ks. Marii Wirtemberskiej. W takim oto klimacie mogły powstawać dzieła, które trochę w zapomnieniu ale przetrwały pokolenia, ciesząc się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszym świecie muzycznym. Franciszek Lessel zapoczątkował nowy nurt muzyczny, który być może stał się inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów tamtej epoki. Franciszek Lessel zmarł w wieku 58 lat w Piotrkowie Trybunalski. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce k/Warki.