W miniony piątek (21.10) w Dworku na Długiej odbyły się dwa koncerty zorganizowane w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Dziś prezentujemy relację z tego wyjątkowego wydarzenia.
W związku z tym, że poprzedni weekend obfitował w różne wydarzenia w Dworku (oprócz festiwalu także koncert jubileuszowy Fantasmagorii oraz Różaniec z Janem Pawłem II) obawiałem się niskiej frekwencji w piątek. Jednak dyrektor festiwalu, p. Ewa Gęga-Osowska moich obaw nie podzielała. „To sztuka dla elit – nie musimy oczekiwać pełnej sali, wystarczy wąska grupa wiernych odbiorców” – powiedziała. I tak rzeczywiście było – na sali widowiskowej zgromadziło się ok. 20 osób.
Tym nie mniej to, co zostało Nam zaprezentowane przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jako pierwsza wystąpiła formacja Antiquo More z Międzyrzecza. Byli to wyłącznie młodzi ludzie – 13 licealistów, jedna gimnazjalistka i jedna studentka. Przedstawili oni spektakl „Igraszki losu – czyli o tym, co ważne w życiu”. Trzeba przyznać, że spektakl był przygotowany rewelacyjnie. Piękne stroje z epoki XIV wieku, dopracowany w szczegółach układ choreograficzny, dbałość o szczegóły, ciekawe rekwizyty i… piękna muzyka na żywo. Sama dyrektor festiwalu była urzeczona przygotowaniem młodzieży.
Jako drugi wystąpił zespół Hortus Musicus z Mielca pod przewodnictwem pana Tomasza Nowakowskiego. Sześcioosobowy żeński chór zapoznał publiczność z dawną muzyką hiszpańską, również tworząc akompaniament na żywo. Nie obyło się bez bisów.
Warto wspomnieć, że oba zespoły, które zawitały w piątek do Dworku, plasują się w czołówce polskich zespołów zajmujących się muzyką dawną. Antiquo More ma w swoim dorobku aż 7 Harf Eola (w tym 4 brązowe, 1 srebrną i 2 złote) z festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce, a zespół Hortus Musicus 3 Harfy Eola (2 brązowe i 1 srebrna).
Najbardziej cieszy fakt, że muzyką dawną w obu zespołach zajmuje się właśnie młodzież. Gratulujemy wychowawcom i nauczycielom!