Rozważania w czasie Wielkiego Postu tak bardzo potrzebne. 29 marca zadumy i wzruszeń dostarczyło przedstawienie przygotowane przez grupę młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli uzupełniona przez dwie uczennice z Publicznego Gimnazjum w Warce. W grupie znaleźli się Stypendyści Lokalnego Funduszu Stypendialnego działającego od niemalże roku w gminie Warka. Niniejszy montaż poetycko-muzyczny pod tytułem „Młodzieży biało-czarne rozważania” odbył się w „Dworku na Długiej” w Warce. Wspomniany program przygotowała kreatywna, zaangażowana artystycznie piętnastoosobowa grupa.
Dlaczego powstało to artystyczne przedsięwzięcie?
- by współtworzyć Lokalny Fundusz Stypendialny;
- by kształtować twórcze postawy młodych ludzi;
- by pięknie ich inspirować do działań słusznych, niebanalnych, wzniosłych …
- by szlifować talenty; • by rozwijać pasje; • by pokazać jak cudnych mamy uczniów;
- by przeciwstawić się niesprawiedliwemu stereotypowi, iż gimnazjaliści to trudna młodzież;
- by pokazać, iż od młodzieży można tak wiele dobrego wymagać i ona może również pięknie wymagać od siebie;
- by przypomnieć, że nie zaginął autorytet twórczego nauczyciela;
- by zauważyć niezauważonych, a zauważonych nie zagubić;
Oto jak proces twórczy opisują opiekunki Lokalnego Funduszu Stypendialnego – nauczycielki z Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli – Katarzyna Kret i Monika Sulewska. „Zapukały Muzy do wrót szkół, gdzie twórcza młodzież jest. Potem trzeba się było zabrać do wytężonej pracy… . W duchu przyjaznej atmosfery zrodził się scenariusz. Młodzież uległa jego urokowi. Scenariusz wypełniła pięknym duchem optymizmu, rozbrajającą spontanicznością, gorącym zapałem, nieokiełznanym do końca temperamentem (bądź w przypadku niektórych stoickim spokojem), profesjonalnym podejściem do zadania, sobą, po prostu sobą… . Intensywne próby to niezastąpiona lekcja integracji, zdrowej komunikacji, poznania drugiego człowieka wprost z głębi jego duszy. Niezastąpiona lekcja holistycznego podejścia do młodego człowieka. A premiera to dar doświadczeń – pozytywnej walki ze sobą w ferworze emocji, tremy. Walki wygranej BRAWAMI!”
Jakie recenzje ?
„Piękne Rekolekcje Wielkopostne”, „Wzruszające, filozoficzne rozważania”, „Warto zaprezentować szerszej publiczności”, „Nieszablonowe, oryginalne ujęcie trudnych tematów”, „Nie takie po prostu, ot, szkolne przedstawianie”, „Gra emocji”, „Niesamowite przeżycie dla aktora i odbiorcy”, „Tak bardzo mnie to wzmocniło”.
Zza kulis słychać było „Proszę pani, ale czad!”, „Ale na przedstawieniu to już będą panie poważne…?”, „Proszę pań kiedy znowu? Kiedy znowu?”, „Jutro też biorę gitarę do szkoły”, „Ciiii”, „Jeeest!”, „Proszę pani, od jutra piszemy książkę. Musimy zaprojektować okładkę”, „Ja też chcę! Ja też chcę!!!”
Lokalny Fundusz Stypendialny to program w ramach którego 35 uczniów z Gimnazjum w Warce i Dębnowoli otrzymuje stypendia w roku szkolnym 2011/2012 oraz angażuje się na rzecz lokalnej społeczności i budowy funduszu na kolejną edycję. Program organizowany przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. we współpracy z Publicznym Gimnazjum w Dębnowoli i Publicznym Gimnazjum w Warce przy wsparciu Gminy Warka i lokalnego biznesu.