O atrakcje podczas tegorocznych ferii podobnie jak w poprzednich latach zadbały lokalne instytucje: Dworek na Długiej, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego organizując „Ferie z Kulturą”.
„Epoka Lodowcowa” – to temat przewodni tegorocznych ferii. Dzieci odbyły niezwykłą podróż do krainy wiecznego mrozu, do czasów gdy po ziemi wędrowały mamuty i tygrysy szablozębne.
Były to wyjątkowe spotkania podczas których dzieci poznały wiele ciekawostek. Obecni na zajęciach nie tylko mieli okazję do podejmowania działań artystycznych, ale brali także udział w eksperymentach, naukowych odkryciach i poznali wiele ciekawych osób.
Co działo się podczas Ferii z Kulturą w Warce?
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
W pierwszym tygodniu ferii zajęcia w „Dworku na Długiej” odbyły się w poniedziałek oraz piątek. Podczas poniedziałkowych zajęć Dworek odwiedziła Policja, aby przeprowadzić prelekcję pt. „Bezpieczne Ferie”, oczywiście nie obyło się bez zwiedzania radiowozu. Następnie odbyły się warsztaty plastyczne podczas których, dzieci wykonały makietę inspirowaną Lodową Krainą, na koniec wzięły udział w kilku eksperymentach chemicznych w tym w takim, które mogły zabrać ze sobą do domów, aby obserwować proces krystalizacji i powstawania diamentów.
Kolejne spotkanie w Dworku na Długiej odbyło się w piątek. Wyjątkowe warsztaty muzyczne poprowadziła Karolina Nowak dzieci miały okazję poznać dawne instrumenty, porozmawiać w języku jaskiniowców, a na koniec wykonać prehistoryczny instrument. Na warsztatach plastycznych powstały rysunki przypominające jaskiniowe ryciny. Dzieci wykonały mamuta 3D.
Tak zakończył się pierwszy tydzień ferii w Dworku na Długiej. A co działo się w kolejnym?
Drugi tydzień ferii również rozpoczął się od zajęć w „Dworku na Długiej”. Podczas poniedziałkowych warsztatów mieliśmy przyjemność gościć Bogdana Rowinskiego, który na zajęcia zabrał swoje trzy sowy: Gucię (Szlarogłówka Północna – Afryka), Tutusia (Płomykówka – Polska) oraz Pucka (Puchacz Bengalski – Półwysep Indyjski). Dzieci poznały wiele ciekawostek z życia tych dzikich ptaków, ale chyba największą z atrakcji była możliwość wykonania sobie pamiątkowej fotografii z najmniejszą przedstawicielką warsztatów – Gucią. Na warsztatach plastycznych wykonały ramki, do których na koniec zajęć zostały wklejone pamiątkowe fotografie.
Kolejny dzień – wtorek to ponownie zajęcia w Dworku na Długiej. Tym razem na zajęciach gościliśmy Nadleśnictwo Dobieszyn – Lasy Państwowe. Na bardzo ciekawych warsztatach dzieci stworzyły własny las, poznawały tropy leśnych zwierząt. Wysłuchały opowieści o mieszkańcach lasów, a na koniec każdy z uczestników mógł pod okiem Julii Nicer wypalić pamiątkowy magnes metodą pirografii. Na warsztatach plastycznych wykonały makietę z bohaterem Epoki Lodowcowej – Scratem i jego uciekającym skarbem.
Czwartkowe zajęcia to wizyta w Manufakturze Sushi Warka. Dzieci poznały różne rodzaje sushi oraz składniki z jakich tworzy się poszczególne rolki. Każdy mógł własnoręcznie wykonać dwie rolki sushi pod okiem specjalisty i szefa kuchni Patryka Zientarskiego. Na koniec warsztatów każdy otrzymał pudełeczko z własnoręcznie wykonanym przysmakiem. Tego dnia w Dworkowej sali plastycznej powstawała zimowa gra zręcznościowa.
Ostatni dzień ferii to ponownie zajęcia w Dworku na Długiej. O atrakcje w tym dniu zadbał Mateusz z firmy Mali Odkrywcy. Na warsztatach chemiczno-fizycznych dzieci wykonały sztuczny śnieg z pieluchy, doświadczenia z użyciem ciekłego azotu i mogły skosztować lodowe chrupki. Podczas warsztatów kreatywnych w związku z walentynkami, które przypadały akurat na ten dzień wykonały pachnące i zdrowe świece sojowe. Tym wspaniałym akcentem zakończyliśmy „Ferie w Warce”.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
Na pierwszym spotkaniu w ramach Ferii z Kulturą – Epoka Lodowcowa, było niezwykle pouczająco i interesująco. Odwiedzili nas niespotykani na co dzień goście. Pan Mariusz z Ranczowiska przywiózł przedstawicieli różnych gatunków zwierząt. Mogliśmy ich dotknąć, pogłaskać oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat ich życia oraz środowiska naturalnego. Był karaczan madagaskarski, straszyk, krocionóg, gekon lamparci, żuk z Konga, agama brodata, żółw stepowy, wąż zbożowy, afrykański ślimak olbrzymi, pyton królewski i króliczek albinos, Żywa lekcja przyrody jest doskonałą okazją do uwrażliwiania dzieci na otaczający je świat. Wszystkie dzieci były bardzo dzielne i odważne. Druga polowa zajęć przeznaczona była na warsztaty plastyczne, na których uczestnicy tworzyli wykluwającego się dinozaura oraz sowę „Mądrą głowę”.
Kolejny dzień Ferii z Kulturą to spotkanie z dinozaurami. Na warsztatach paleontologicznych dzieci dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jakie były gatunki, czym się odżywiały i dlaczego wyginęły. Uczestnicy poznali warsztat pracy paleontologa oraz sprzęt potrzebny na wykopaliskach. Podczas zajęć dzieci zamieniły się w prawdziwego paleontologa i wykopywały własne figurki dinozaurów, które mogły zabrać ze sobą do domu. To doskonała pamiątka z edukacyjnej przygody. Pod okiem instruktora Edu Dango odbył się pokaz erupcji wulkanu. Dzisiejsze warsztaty nie tylko przekazały fascynującą wiedzę teoretyczną, ale również zaangażowały dzieci w praktyczne działania i eksperymenty. Na koniec każdy z uczestników otrzymał dyplom ukończenia kursu paleontologa. Druga połowa zajęć to warsztaty plastyczne na których wykonywaliśmy szkielet dinozaura oraz makietę wulkanu.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Podczas tegorocznej akcji „Ferie z kulturą – Epoka Lodowcowa”, w Muzeum odbyły się dwa spotkania.
Podczas pierwszych zajęć, 5 lutego, razem z dziećmi uczestniczącymi w naszych zajęciach przenieśliśmy się do Plejstocenu, popularnie nazywanego epoką lodowcową. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie ludzi i zwierząt w tamtym czasie! Pomogły nam w tym postaci z filmu „Epoka Lodowcowa”. Jak duże były mamuty? Jak głośno ryczał tygrys szablozębny? Jak ludzie przetrwali w tak trudnych warunkach? I skąd czerpiemy wiedzę o tym okresie? Na te i inne pytania odpowiedzieli nasi muzealni edukatorzy. W drugiej części zajęć dzieci miały okazję wykazać się twórczością plastyczną, przygotowując prace przedstawiające ludzi i zwierzęta z epoki lodowcowej.
Kolejne spotkanie, 12 lutego, odbyło się pod hasłem „I Ty możesz zostać archeologiem”. Młodzi poszukiwacze zobaczyli zbiory archeologiczne Muzeum, poznali warsztat archeologa, dowiedziały się jak wyglądają wykopaliska i czego dotyczą. Czy archeolog poszukuje dinozaurów? A może to paleontolog poszukuje skamieniałych organizmów z przeszłości? Każdy mógł spróbować coś odkryć podczas mini-wykopalisk. Zabawa był niezwykle interesująca. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne spotkania!
Organizatorzy „Ferii w Warce” dziękują wszystkim uczestnikom i wolontariuszkom: Wiktorii Błaszczak i Magdzie Szewczak wspierającym organizację zajęć.
W „Feriach w Warce” organizowanych przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej”, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum im. K. Pułaskiego uczestniczyło w ciągu 10 dni 70 różnych dzieci.
Organizatorzy i partnerzy:
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”
Muzeum im. Kazimierza Puławskiego w Warce
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce
Policja w Warce
Nadleśnictwo Dobieszyn
Bogdan Rowiński