W poniedziałek 4 października o godz. 19:00 w Wareckim Klubie Jazzowym wystąpi Artur Dutkiewicz Trio z programem „Hendrix Piano”, a gościem specjalnym koncertu będzie najoryginalniejszy wokalista jazzowo-rockowy w Polsce Jorgos Skolias. Wstęp wolny.
Płyta „Hendrix Piano”, nagrana w akustycznym trio (obok Dutkiewicza Andrzej Święs – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja) oraz program koncertu są zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej – Jimi Hendrixa.
Jest to pierwsze w historii jazzu przełożenie muzyki Hendrixa na fortepianowe trio jazzowe. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów.
Twórczość Jimi Hendrixa jest od dawna jedną z inspiracji Artura Dutkiewicza. Od wielu lat wykonuje on na koncertach kilka utworów z jego repertuaru dowodząc jak uniwersalna jest ta muzyka. Można ją grać z powodzeniem również w trio jazzowe, nawet na tak akustycznych instrumentach jak fortepian czy kontrabas.
Gościem specjalnym koncertu będzie JORGOS SKOLIAS, najoryginalniejszy wokalista jazzowo-rockowy w Polsce, który razem z Triem Artura Dutkiewicza wykona część programu, czytaj dalej ..
Jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.
Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej
w Katowicach, „Jazz nad Odrą”, „Jazz Jantar”.
Finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski pianista jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes.
Występował na scenie nowatorskiego TEATRU INSTRUMENTALNEGO Ryszarda Gwalberta Miśka występując tam zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli „Proces” Kafki i „Taniec Lokatora”. Z teatrem występował na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych (RFN, Szwajcaria, Dania, Włochy).
Koncertował z wybitnymi muzykami jazzowymi i bluesowymi: z Tomaszem Szukalskim, z którym grał przez wiele lat tworząc Szukalski Dutkiewicz Duo oraz Kwartet Tomasza Szukalskiego, a także z Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendrics, Carlosem Johnsonem, Tadeuszem Nalepą, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jorgosem Skoliasem, Darkiem Oleszkiewiczem, Hiramem Bullockiem.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
Jako jeden z nielicznych pianistów jazzowych w Polsce i w Europie tworzy również muzykę improwizowaną SOLO.
Nagrał cztery autorskie płyty: Hendrix Piano – Artur Dutkiewicz Trio, Niemen Improwizacje – Artur Dutkiewicz Trio, Błękitna Ścieżka – Artur Dutkiewicz Solo Piano, Lady Walking – Artur Dutkiewicz Electric Concert.
Z innymi wykonawcami: Tina Blues – z Tomaszem Szukalskim, Double Trouble – z Deborah Brown i Zbigniewem Namysłowskim, Sunrise Sunset – z Grażyną Auguścik, Body and Soul – z Tomaszem Szukalskim, Voice Paintings – z Markiem Bałatą, Najstarszy Zawód Świata – z Tadeuszem Nalepą, Zerwany Film z Tadeuszem Nalepą, Bogurodzica – z Piotrem Baronem.
To najoryginalniejszy w Polsce wokalista, znany ze stosowania wypracowanej przez siebie techniki śpiewania wielogłosowego. Śpiewa jazz, blues, muzykę etniczną, gospel.
Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi.
Zawodową pracę rozpoczął w 1982 r. od pracy w jazz rockowej formacji KRZAK. Przez ponad rok współpracował z grupą OSJAN. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą formacji YOUNG POWER. Współpracował również z zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem, Radosławem Nowakowskim.
Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Picnic Country oraz festiwale w Belgii, Szwecji, Berlinie, Moskwie, Norwegii, Grecji.
Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Picnic Country oraz festiwale w Belgii, Szwecji, Berlinie, Moskwie, Norwegii, Grecji.
Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej.
Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę azjatycką śpiewania harmonicznego – równoległe prowadzenie trzech głosów.
W 2009 i 2010 roku Jorgos Skolias wystąpił m.in. na Przystanku Woodstock w Kostrzynie n. Odrą.