Dworek na Długiej zaprasza Państwa na ostatnie w tym roku akademickim, spotkanie Wareckiej Akademii Wiedzy. Wykład, jak zwykle jest bezpłatny, a odbędzie się – już tradycyjnie – w czwartek, 24 kwietnia o godz. 1730.
Temat: Arcydzieła muzyki filmowej – zaprezentuje nam redaktor Sławomir Jerzy Drygalski.
Będzie to fragment większego projektu, który nasz wykładowca stworzył we współpracy ze swym przyjacielem – Stanisławem Łałowskim. Wielu z Państwa zna go zapewne jako „domowego pianistę” warszawskiego sławnego „Klubu u Aktorów”. Stan Lalowski – jak go nazywano na Zachodzie, był nie tylko genialnym pianistą, ale też fagocistą i teoretykiem jazzu. Miał na koncie współprace z artystami tej klasy co Ch. Aznavour, Miles Davies i orkiestra Jamesa Lasta. Mówimy o tym w czasie przeszłym, gdyż Stanisława Łałowskiego pokonał niedawno, niestety, podstępny rak. W swym artystycznym testamencie zobowiązał red. Drygalskiego do kontynuowania wspólnego pomysłu i wcielenia go w życie. Jest to program koncertów edukacyjnych prezentujących arcydzieła muzyki światowej od utworów dawnych (muzyka Baroku, Renesansu i Romantyzmu), poprzez muzykę ludową, religijną, etniczną (np. Żydzi), latynoską, piosenki kabaretowe, jazz itp. Sławek Drygalski (tak się przedstawia swoim słuchaczom w Radiu Mazowsze), jako prezenter muzyczny i animator kultury polskiej, fachowo i odpowiedzialnie podjął realizację testamentu przyjaciela. Ma przecież wielkie doświadczenie w tej dziedzinie. Był wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w słynnej Średniej Szkole Muzycznej im. K. Komedy (historia muzyki). W 1994 r. został finalista konkursu radiowego Mistrz mikrofonu. Jest organizatorem, a często i prowadzącym prestiżowych imprez muzycznych jak:
– Rock Festiwal Sopot 1992
– Platynowa Płyta Urszuli (Sala Kongresowa 1996)
– Platynowa Płyta Budki Suflera (2003)
– Międzynarodowy Festiwal Mody Ślubnej (2005)
– Koncerty Bad Boys i September (2007)
Na czwartkowe spotkanie ze słuchaczami Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej red. Sławek Drygalski wybrał muzykę filmową. Zaprezentuje nam arcydzieła, które dawno rozstały się z obrazami dla których ubarwienia zostały skomponowane, ale wciąż zadziwiają i zachwycają, choć o tych filmach niewiele kto juz pamięta. Posłuchamy więc wspaniałej muzyki i dowiemy się w jakich okolicznościach została stworzona. Niekiedy były to sytuacje wręcz anegolotyczne! Zatem – do zobaczenia w Dworku na Długiej, w czwartek, 24 kwietnia 20147 r. o godz. 1730.
Hanna Szczepanowska – koordynatorka Wareckiej Akademii Wiedzy w Dworku na Długiej