Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej po raz kolejny zaprasza Państwa na czwartkowe spotkania o 1730. W drugim semestrze roku akademickiego 2014/2015 – znów zaprezentujemy Państwu serię dziesięciu bezpłatnych wykładów o bardzo zróżnicowanej tematyce. Jako, że królową nauk jest filozofia, rozpoczniemy od zastanowienia się nad problemem najistotniejszym: nad sensem naszego życia i sensowością wszystkich naszych działań. Przeanalizujemy też strukturę narzędzia, które nam umożliwia takie dywagacje – ludzkiego mózgu. Fakt – o tym nauka wie zastanawiająco mało. Mamy jednak bardzo ciekawe ustalenia co do różnic w funkcjonowaniu żeńskiej i męskiej formy tego narządu. Są naprawdę interesujące i … zaskakujące.
Nie pominiemy oczywiście muzyki. W tej serii zaprezentujemy Niemena oraz opowiemy o najsłynniejszych dyrygentach. Sięgniemy wreszcie w głąb dziejów, by wydobyć stamtąd tajemnice … zakonu cystersów i wojny trojańskiej. Historia pięknej Heleny i królewicza Parysa (też pewnie urodziwego), koresponduje z tematem dotyczącym naszej małej ojczyzny. Poznamy bowiem najpiękniejsze legendy i baśnie rodem z Mazowsza.
Wiemy, że wielkim zainteresowaniem naszych Słuchaczy cieszy się kulturoznawstwo. Zaprezentujemy więc Państwu tym razem Wikingów. Będzie to obraz tego ludu zgodny z wynikami najnowszych badań naukowych, ukazujący bogactwo, wyrafinowanie i nowoczesność jego kultury. Wykładowczyni sięgnęła do obfitych źródeł anglojęzycznych, a także konsultowała swój wykład z polskimi badaczami, co pozwoliło obalić wiele mitów i obiegowych (gazetowych) poglądów na temat Wikingów.
I jeszcze podróże. Tym razem będzie to wyprawa z serii: wielkie miasta świata. Dokąd? Ameryka Południowa – Argentyna – rzeka La Plata, a nad nią … „dobre powietrze” czyli Buenos Aires. Spodziewajmy się więc wszystkiego najlepszego: kobiety (piękne), wino (znakomite)i śpiew (jak komu tam wychodzi).
Zapraszamy zatem – to będą na pewno przyjemnie i pożytecznie spędzone wieczory.