W niedzielę, 14 września, w Ostrołęce pod Warką, odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą bohaterskiej śmierci załogi samolotu „Karaś” zestrzelonego nad wsią Niwy Ostrołęckie.
Były to niezwykłe uroczystości z co najmniej kilku powodów – po pierwsze w Ostrołęce gościło niemalże 200 młodych ludzi uczestniczących w organizowanym przez warecki oddział PTTK dwudniowym 44 Rajdzie Południowego Mazowsza, po drugie wśród przybyłych gości była rodzina jednego z poległych pilotów – podporucznika Waltera Wyciśloka a po trzecie szkoła w Ostrołęce otrzymała z rąk burmistrz Warki Teresy Knyzio i dyrektora „Dworku na Długiej” Andrzeja Zaręby niezwykły prezent – obraz przedstawiający ostatnie chwile „Karasia” namalowany przez Sławomira Ragana na podstawie wspomnień naocznego świadka wydarzeń sprzed 75 lat.
Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą odprawił proboszcz parafii w Ostrołęce ks. Wiesław Bąkowski. Rys historyczny przypominający wydarzenia z 10 września 1939 roku zaprezentowała przedstawicielka wareckiego oddziału PTTK. Po mszy uroczystość przeniosła się na miejscowy cmentarz, gdzie został odczytany Apel Pamięci oraz delegacje złożyły kwiaty. Ostatnią częścią, która miała miejsce na placu przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce było uroczyste przekazanie obrazu oraz zakończenie 44 Rajdu Południowego Mazowsza.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością i wartą zarówno przy ołtarzu w kościele, pomniku na cmentarzu i przy obrazie członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA działającej przy „Dworku na Długiej”. Dowódca grupy Sławomir Gabler był pomysłodawcą przygotowania obrazu prezentującego walkę powietrzną z 1939 roku. Dzięki włączeniu się w tę inicjatywę samorządu Warki i „Dworku na Długiej” kolejne pokolenia młodych ludzi będą miały okazję poznawać i pielęgnować historię bohaterskich pilotów: podporucznika obserwatora Waltera Wyciślika, kaprala strzelca pokładowego Władysława Chromego oraz kaprala pilota Pawła Piotra Paleckiego.