1 września 1939 roku rozpoczęła się najtragiczniejsza w dziejach ludzkości wojna, w której wzięło udział 61 państw, poległo ponad 50 milionów osób, w tym ok. 6 milionów Polaków.
1 września 2014 – 75 lat po tym tragicznym wydarzeniu mieszkańcy miasta i gminy Warka uczcili pamięć ofiar tamtych dni gromadząc się przed pomnikiem bohaterskich lotników polskich walczących na frontach II wojny światowej. Nie było to miejsce przypadkowe dla tej uroczystości gdyż to właśnie nad Warką 70 lat temu – 23 sierpnia 1944 – odbyły się pierwsze bojowe loty 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w czasie zwycięskiej ofensywy kończącej wojnę.
Uroczystość rozpoczął hymn państwowy odegranym przez Miejską Orkiestrę Moderato. Zgromadzonych przed pomnikiem gości powitał Burmistrz Warki Dariusz Gizka, który w swoim przemówieniu przypomniał tragiczne, jednak niezwykle ważne fakty dotyczące tamtego czasu, o których na co dzień nie zawsze pamiętamy.
Następnie kompania honorowa 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego przeprowadziła uroczysty Apel Pamięci i salwę honorową.
Kolejną częścią uroczystości, po wysłuchaniu „Hasła Wojska Polskiego” zagranego przez warecką orkiestrę było złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem przez ponad dwadzieścia delegacji reprezentujących różne instytucje, organizacje i podmioty.
W imieniu wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka symboliczne znicze pod pomnikiem bohaterskich lotników złożyli Burmistrz Warki wraz z dowódcą 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, po czym w chwili skupienia wszyscy wysłuchali zagranego na trąbce sygnału „Cisza” oraz już w całej krasie orkiestrowej „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”. Nie był to jednak ostatni muzyczny element pierwszego w tym roku, uroczystego, wrześniowego popołudnia. Miejska Orkiestra Moderato pod batutą Artura Gębskiego zagrała bowiem jeszcze trzy utwory „Warszawiankę”, „Vivat Warka” oraz „Wierzby płaczące”.
Po tym krótkim koncercie słowa podziękowania za organizację i możliwość uczestniczenia w tegorocznych obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej skierował do zgromadzonych dowódca 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego – płk Andrzej Kozera.
Prowadzący całość uroczystości – dyrektor Gminnej Jednostki Kultury „Dworek na Długiej” Andrzej Zaręba w końcowym wystąpieniu w imieniu własnym i współorganizatorów podziękował wszystkim uczestnikom i zaprosił na drugą część – spotkanie z kombatantami i prezentację specjalnej wystawy pt. „Z największą brutalnością. Zbrodnie Wehrmachtu w Polsce, wrzesień – październik 1939 r.”. Niniejsza wystawa dostępna jest do zwiedzania do 19 września w „Dworku na Długiej”.
Msza Św. w intencji Ojczyzny i poległych na frontach II wojny światowej odbyła się w niedzielę 31 sierpnia w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce.
Poczty sztandarowe uczestniczące w uroczystości:
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie
- Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce
- Publiczne Gimnazjum im. ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli
- Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce
- Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce
- Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce
- Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce
Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, 1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny, Gminna Jednostka Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, Związek Kombatantów RP i Byłych więźniów Politycznych, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz Parafia pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Warce serdecznie dziękują wszystkim przybyłym gościom za obecność na uroczystości upamiętniającej 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 70 rocznicę lotu bojowego nad Warką 23 sierpnia 1944 roku przez polskie lotnictwo.